среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ��lipiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce i względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z plastiku na plot i bramkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie kamieni na ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas przeróżne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też ciąć na sześciany o równych kształtach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nierównych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z Winylu stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na plotki PCV na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także naszych upodobań forma kamiennych tafli może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz plotki z plastyku na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek stawia się z głazów różnorakiego konturu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z odłamków o nietypowych konturach, należy je odpowiednio zestawiać tzn. tak, ażeby forma każdego następnego scalał się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia z Winylu z Lubawy z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, by kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий