понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty przeważnie pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą tez za dekoracje. Zazwyczaj takie sztacheta PVC stawia się w słonecznych miejscach, w których w mgnieniu oka wzrastają oraz mocno gęstnieją. Dużo uroku maja tez takie rosnące ploty, które wiodą poprzez cieniste kąciki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja a także odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same wzrastają, nierzadko także ekspansywnie kwitną, ale chcą również dużo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztachety plastikowe zdołają być niesłychanie wysmukłe, aczkolwiek należny je cyklicznie wycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, ponieważ takie ogrodzenie aranżuje się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta PCV stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий